73WE7R024F
DigiKey Part Number
73WE7R024F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73WE7R024F
Description
RES 0.024 OHM 1% 2W 2512 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 mOhms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73WE7R024F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)