73WE6R030F
DigiKey Part Number
73WE6R030F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73WE6R030F
Description
RES 0.03 OHM 1% 1W 2010 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73WE6R030F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)