MXO45HSTLV-2C-40M000000
DigiKey Part Number
110-MXO45HSTLV-2C-40M000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXO45HSTLV-2C-40M000000
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Tray
Current - Supply (Max)
25mA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)