ATS111CSM-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
CTS-Frequency Controls
In Stock: 1.074
Datasheet
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 32pF 60 Ohms HC-49/US
ATS111CSM-1
DigiKey Part Number
CTX1066TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS111CSM-1
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 32PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
32pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US-SM
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)