416F4061XCSR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
40.61 MHz ±10ppm Crystal Series 60 Ohms 4-SMD, No Lead
416F4061XCSR
DigiKey Part Number
416F4061XCSR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416F4061XCSR
Description
CRYSTAL 40.6100MHZ SERIES SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
416F4061XCSR Models
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Frequency
40.61 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)