416F40613CTT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Datasheet
40.61 MHz ±10ppm Crystal 6pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
416F40613CTT
DigiKey Part Number
416F40613CTT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416F40613CTT
Description
CRYSTAL 40.6100MHZ 6PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
416F40613CTT Models
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency
40.61 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)