416F40611ATR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
40.61 MHz ±10ppm Crystal 6pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
416F40611ATR
DigiKey Part Number
416F40611ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416F40611ATR
Description
CRYSTAL 40.6100MHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Frequency
40.61 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)