416F37425AKT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
37.4 MHz ±20ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
416F37425AKT
DigiKey Part Number
416F37425AKT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
416F37425AKT
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
416F37425AKT Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
37.4 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)