407F39E029M4912 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
29.4912 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
407F39E029M4912
DigiKey Part Number
407F39E029M4912-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
407F39E029M4912
Description
CRYSTAL 29.4912MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
29.4912 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)