8L41-12-011
DigiKey Part Number
306-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8L41-12-011
Description
RELAY REED SPDT 250MA 12V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Coto Technology
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Discontinued at DigiKey
Must Release Voltage
1 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
250 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
100VAC, 100VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
24 mA