TDL106M025S1C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial
TDL106M025S1C
DigiKey Part Number
TDL106M025S1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDL106M025S1C
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TDL106M025S1C Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.260" Dia (6.60mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
25 V