TDC225K035NSE-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
TDC225K035NSE-F
DigiKey Part Number
338-4417-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDC225K035NSE-F
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TDC225K035NSE-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.175" Dia (4.45mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.350" (8.89mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
35 V