T10W15NR-F
DigiKey Part Number
T10W15NR-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T10W15NR-F
Description
CAP FILM 15UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Paper, Metallized Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
5.310" (134.87mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.380" (35.05mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)