SXR821M6R3ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.731
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 129
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 386
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.290
820 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 360mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR821M6R3ST
DigiKey Part Number
SXR821M6R3ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR821M6R3ST
Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C