SXR151M063ST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.545
Datasheet
150 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 710mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
SXR151M063ST
DigiKey Part Number
SXR151M063ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXR151M063ST
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
365.7 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
795 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
710mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C