SNU202K254R-F
DigiKey Part Number
SNU202K254R-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNU202K254R-F
Description
CAP FILM 0.25UF 10% 2KVPK RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.25 µF Film Capacitor 2000Vpk (2KVPK) Paper, Metallized Radial, Can
Operating Temperature
-50°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.134" (54.20mm)
Capacitance
Termination
Solder Lug
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)