SLPX681M315E4P3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 397
Datasheet
680 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
SLPX681M315E4P3
DigiKey Part Number
SLPX681M315E4P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX681M315E4P3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP TH
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.12 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C