SFT44T45K391B-F
DigiKey Part Number
SFT44T45K391B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFT44T45K391B-F
Description
CAP FILM 45UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.620" Dia (66.55mm), Lip
Capacitance
45µF
Height - Seated (Max)
4.030" (102.36mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
440V