SFP44S15K288B-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
SFP Series
SFP44S15K288B-F
DigiKey Part Number
338-1904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFP44S15K288B-F
Description
CAP FILM 15UF 10% 440VAC RADIAL
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.870" Dia (47.50mm), Lip
Capacitance
15µF
Height - Seated (Max)
3.000" (76.20mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
440V