SFP37T12.5K238B-F
DigiKey Part Number
SFP37T12.5K238B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFP37T12.5K238B-F
Description
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.870" Dia (47.50mm), Lip
Capacitance
12.5µF
Height - Seated (Max)
2.500" (63.50mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
370V