P10G101J1-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
P10G101J1-F
DigiKey Part Number
P10G101J1-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P10G101J1-F
Description
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P10G101J1-F Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%