OTBH504KNPIR-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
OTB Series
OTBH504KNPIR-F
DigiKey Part Number
OTBH504KNPIR-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OTBH504KNPIR-F
Description
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Category
Dielectric Material
Paper, Metallized
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.810" (20.57mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Capacitance
0.5µF
Height - Seated (Max)
2.250" (57.15mm)
Tolerance
±10%
Mounting Type
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Voltage Rating - AC
660V
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)