MXT224K305E13
DigiKey Part Number
338-MXT224K305E13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MXT224K305E13
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life