MC22FD501J-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 258
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.995
Datasheet
500 pF Mica Capacitor 500 V 2220 (5750 Metric)
MC22FD501J-T
DigiKey Part Number
338-1040-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC22FD501J-T
Description
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Part Status
Obsolete
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
500 pF
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V