MC18FD471J-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.310
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 204
Datasheet
470 pF Mica Capacitor 500 V 1812 (4532 Metric)
MC18FD471J-T
DigiKey Part Number
338-1018-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC18FD471J-T
Description
CAP MICA 470PF 5% 500V 1812
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Part Status
Obsolete
Capacitance
470 pF
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V