MC18FD431J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
430 pF Mica Capacitor 500 V 1812 (4532 Metric)
CDE Mica Chip Capacitors
Cornell Dubilier MC and MCN RF Capacitors | Digi-Key Daily
MC18FD431J-F
DigiKey Part Number
MC18FD431J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC18FD431J-F
Description
CAP MICA 430PF 5% 500V 1812
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
430 pF
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
500 V