LPW472M1HQ25V-W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 6.938
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.186
Datasheet
Similar
4700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 106mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
LPW472M1HQ25V-W
DigiKey Part Number
LPW472M1HQ25V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPW472M1HQ25V-W
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.99 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
3.588 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C