LPW123M1EN50V-W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Nichicon
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 547
12000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 62mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
LPW123M1EN50V-W
DigiKey Part Number
LPW123M1EN50V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPW123M1EN50V-W
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.74 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.114 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
62mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C