LPW102M1JO25V-W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 8.776
Datasheet
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 414mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
LPW102M1JO25V-W
DigiKey Part Number
LPW102M1JO25V-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPW102M1JO25V-W
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.46 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.752 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
414mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C