HES162G450V5L
DigiKey Part Number
HES162G450V5L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HES162G450V5L
Description
CAP ALUM 1600UF 450V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.9 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
8.487 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
0%, +50%
Height - Seated (Max)
5.625" (142.88mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C