FCP2416H224J-D4
DigiKey Part Number
338-4431-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-4431-1-ND - Cut Tape (CT)
338-4431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP2416H224J-D4
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 50V Polyphenylene Sulfide (PPS) 2416 (6041 Metric)
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
50V