FCN2820A274K
DigiKey Part Number
FCN2820A274K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCN2820A274K
Description
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC 2820
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2820 (7150 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCN2820A274K Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V