FCN1913H683J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1.601
Datasheet
0.068 µF Film Capacitor 40V 50V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
FCN1913H683J
DigiKey Part Number
FCN1913H683J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCN1913H683J
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FCN1913H683J Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
50V