ESRE331M0EXB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.597
Datasheet
330 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 1000 Hrs @ 105°C
ESRE331M0EXB
DigiKey Part Number
ESRE331M0EXB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESRE331M0EXB
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Bypass, Decoupling
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm