EDS224Z3R6H
DigiKey Part Number
338-EDS224Z3R6H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS224Z3R6H
Description
CAP 220MF -20% +80% 3.6V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 3.6 V Axial, Can - Horizontal 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDS224Z3R6H Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
3.6 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz