EDS104Z3R6V
DigiKey Part Number
338-EDS104Z3R6V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDS104Z3R6V
Description
0.1F, 3.6V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mF (EDLC) Supercapacitor 3.6 V Axial, Can - Vertical 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
3.6 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm @ 1kHz