DME6W1P5K-F
DigiKey Part Number
338-3188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DME6W1P5K-F
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DME6W1P5K-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V