DCMC912T200BE2A
DigiKey Part Number
DCMC912T200BE2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCMC912T200BE2A
Description
CAP ALUM 9100UF 200V SCREW CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.875" (22.23mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.187" (131.75mm)
Tolerance
-10%, +50%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C