CMR06F122FPDM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
1200 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR06F122FPDM
DigiKey Part Number
CMR06F122FPDM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR06F122FPDM
Description
CMR MICA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.350" (8.90mm)
Capacitance
1200 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)