CMR06F102FPDR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1000 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR06F102FPDR
DigiKey Part Number
CMR06F102FPDR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR06F102FPDR
Description
CMR MICA
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.350" (8.90mm)
Capacitance
1000 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)