CMR05F241FPDP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
240 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CMR05F241FPDP
DigiKey Part Number
CMR05F241FPDP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMR05F241FPDP
Description
CMR MICA
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing
0.224" (5.70mm)
Capacitance
240 pF
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.461" L x 0.201" W (11.70mm x 5.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)