CM04ED750FO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 58
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
75 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CM04ED750FO3
DigiKey Part Number
CM04ED750FO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM04ED750FO3
Description
CAP MICA 75PF 500V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.142" (3.60mm)
Capacitance
75 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.339" (8.60mm)