CK06BX104M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 11.010
Datasheet
In Stock: 471
In Stock: 669
In Stock: 680
In Stock: 456
Image for CK06BX104M is not available
CK06BX104M
DigiKey Part Number
CK06BX104M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK06BX104M
Description
CAP CER 0.1UF 100V 20% RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CK06BX104M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)