CK05BX151K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 939
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 1.268
Datasheet
In Stock: 1.531
In Stock: 515
150 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor BX Radial
CK05BX151K
DigiKey Part Number
CK05BX151K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK05BX151K
Description
CAP CER 150PF 200V 10% RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CK05BX151K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)