CGS801T450V4L
DigiKey Part Number
338-3557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS801T450V4L
Description
CAP ALUM 800UF 450V SCREW CHAS M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 108mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.4 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.6 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
4.625" (117.48mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
108mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C