CGS742T250X3L
DigiKey Part Number
CGS742T250X3L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS742T250X3L
Description
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW CHAS
Detailed Description
7400 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
15.75 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
-10%, +50%
Height - Seated (Max)
3.625" (92.08mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C