CGS683U025V4C
DigiKey Part Number
CGS683U025V4C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS683U025V4C
Description
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW CHAS
Detailed Description
68000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
17.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.27 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
2.000" Dia (50.80mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
4.125" (104.78mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C