CGS603U050X5C
DigiKey Part Number
338-1422-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS603U050X5C
Description
CAP ALUM 60000UF 50V SCREW CHAS
Detailed Description
60000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.74 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.250" (31.75mm)
Tolerance
-10%, +75%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
5.125" (130.18mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C