CGS562U025R3C
DigiKey Part Number
CGS562U025R3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS562U025R3C
Description
CAP ALUM 5600UF 25V SCREW CHAS M
Detailed Description
5600 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.93 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
3.125" (79.38mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C