CGS492U050R3L
DigiKey Part Number
CGS492U050R3L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGS492U050R3L
Description
CAP ALUM 4900UF 50V SCREW CHAS M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4900 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
7 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
9.1 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.375" Dia (34.93mm)
Tolerance
-10%, +75%
Height - Seated (Max)
3.625" (92.08mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C